DECYZJA o środowiskowych uwarunkowaniach (wygasły...)

Wołczyn, dnia 14.11.2012r.

BURMISTRZ WOŁCZYNA

ul. Dworcowa 1

46-250 Wołczyn

TI-7624/2-21/2010/11

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach

 

Na podstawie art. 59, 71, 75 ust. 1 pkt. 4, art. 77 ust 1, 3 i 4 oraz art. 84 ust. 2 i art. 85 ust. 1 ustawy z dnia  3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), a także w związku z § 3 ust.1 pkt  6b,  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. sprawie  przedsięwzięć mogących znacząco  oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz.1397), w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U.  z  2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) – po rozpatrzeniu wniosku firmy WINDPROJEKT Sp. z o.o. S.K.A., ul. Piękna 24/26a/1, 00-549 Warszawa, oddział w Inowrocławiu, ul. Królowej Jadwigi 20, 88–100 Inowrocław (zmiana formy prawnej spółki w trakcie trwania postępowania) dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Budowa linii energetycznych SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, pięciu stacji kontenerowych pomiarowych i wybudowaniu niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych, dróg wewnętrznych z placami manewrowymi oraz pięciu elektrowni wiatrowych na działkach nr 112 i 157 (zjazd z drogi); 116/1 i 158 (zjazd z drogi); 98/2 i 153/2 (zjazd z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, 9/1 i 756/2 (zjazd z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Górna, 164 i 166 (oddziaływanie rotora) i 209 (zjazd z drogi) położonej w obrębie miejscowości Świniary Wielkie, gmina Wołczyn” po uzgodnieniu z:

a)     Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Kluczborku, Opinia Sanitarna z dnia 26.07.2012 r. znak: NZ/MCh-4325-3/10;

b)    Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Opolu, Postanowienie z dnia                 16.08.2012r. znak: WOOŚ.4442.79.2012.IOC

 

orzekam

środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na: budowie linii energetycznych SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, dwóch stacji kontenerowych pomiarowych i wybudowaniu niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych, dróg wewnętrznych z placami manewrowymi oraz dwóch elektrowni wiatrowych na działkach nr 112 i 116/1 oraz zjazdów z drogi działki nr 157 i 158 położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, gmina Wołczyn.

I.        Określam

1.      Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

1.1.      Rodzaj przedsięwzięcia:

Inwestycja realizowana w wariancie III wybranym przez wnioskodawcę polegała będzie na budowie linii energetycznych SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, dwóch stacji kontenerowych pomiarowych i wybudowaniu niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych, dróg wewnętrznych z placami manewrowymi oraz dwóch elektrowni wiatrowych na działkach nr 112 i 116/1 oraz zjazdów z drogi działki nr 157 i 158 położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, gmina Wołczyn.

 

1.2.      Miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest w woj. opolskim,  w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna w gm. Wołczyn. Elektrownie wiatrowe wraz z obiektami niezbędnej infrastruktury zostaną zlokalizowane na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi: 112 (elektrownia wiatrowa  EW2), 116/1 (elektrownia wiatrowa EW3) oraz 157 i 158 (zjazdy z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, Gmina Wołczyn. 

Rejon lokalizacji projektowanego przedsięwzięcia znajduje się poza granicami objętymi ochroną NATURA 2000.

 

2.      Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji, eksploatacji i likwidacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

Do realizacji przewidziano wariant III wybrany przez wnioskodawcę polegający na budowie linii energetycznych SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, dwóch stacji kontenerowych pomiarowych i wybudowaniu niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych, dróg wewnętrznych z placami manewrowymi oraz dwóch elektrowni wiatrowych  na działkach nr 112 i 116/1 oraz 157 i 158 (zjazdy z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, gmina Wołczyn. Wariant przedstawiony został w aneksie do raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który zakłada budowę dwóch turbin wiatrowych o mocy do 2 MW, maksymalnej wysokości turbiny przy wzniesionym śmigle 175 m n.p.t. i średnicy rotora do 100m w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, Gmina Wołczyn.

 

2.1.   Na  etapie realizacji przedsięwzięcia należy podjąć następujące działania:

1)      Prace budowlane oraz transport materiałów budowlanych prowadzić w porze dziennej, tj. w godzinach od 600 do 2200, dopuszcza się transport ponadgabarytowy oraz prace związane z zalewaniem fundamentów poza tymi godzinami.

2)      Prace wykonywać z wykorzystaniem sprawnego sprzętu budowlanego, prowadzić regularne przeglądy techniczne stosowanego sprzętu i nadzorować jego sprawność techniczną.

3)      W trakcie prowadzonych prac budowlanych zachować wszelkie środki ostrożności w celu zapobiegania przedostawaniu się zanieczyszczeń (m.in. związków ropopochodnych) do środowiska gruntowo-wodnego. W związku z tym, teren przeznaczony na zaplecze budowy oraz bazę materiałową odpowiednio uszczelnić. Ponadto, na wypadek wystąpienia wycieku substancji szkodliwych, wykonawca robót powinien posiadać odpowiednie sorbenty do strącania zanieczyszczeń, zwłaszcza ropopochodnych (np. paliw, smarów) i syntetycznych (np. olejów).

4)      Odpady gromadzić selektywnie, w sposób zabezpieczający przed dostępem osób postronnych i nie powodujący zagrożenia dla środowiska, zdrowia i życia ludzi, w wydzielonych opisanych miejscach, na utwardzonym podłożu, zabezpieczającym przed przenikaniem odcieku do gruntu, do czasu odbioru przez upoważnione jednostki.

5)      Zachować usuniętą z powierzchni wykopów urodzajną warstwę gleby, a po zakończeniu prac budowlanych, wykorzystają do niwelacji terenu.

6)      Glebę i ziemię (odpad 17 05 04) rozplantować na terenie działki i wykorzystać do obsypania fundamentów lub przekazać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami.

7)      Miejsca postojowe ciężkiego sprzętu zlokalizować w jak największej odległości od terenów zabudowy mieszkaniowej.

8)      Podczas przerw w pracy wyłączać maszyny i urządzenia; unikać pracy maszyn i urządzeń na jałowym biegu.

9)      Place budowy wyposażyć w przenośne sanitariaty ze szczelnymi zbiornikami wybieralnymi. Ścieki bytowe wywozić na oczyszczalnię ścieków.

10)  Ewentualne usunięcie drzew i krzewów w miarę możliwości przeprowadzi w okresie od 1 października do 29 lutego. Usunięcie drzew i krzewów w okresie od 1 marca do 30 września może zostać wykonane tylko po wcześniejszym stwierdzeniu w wyniku przeprowadzonej ekspertyzy ornitologicznej braku gniazdowania na przeznaczonych do wycinki drzewach i krzewach chronionych gatunków ptaków.

11)  Usunięcie pokrywy glebowej w miarę możliwości przeprowadzić w okresie od 1 września do 14 marca. Usunięcie pokrywy glebowej w okresie od 15 marca do 31 sierpnia może zostać wykonane tylko po wcześniejszym stwierdzeniu w wyniku przeprowadzonej ekspertyzy ornitologicznej braku gniazdowania chronionych gatunków ptaków na terenie przeznaczonym do usunięcia pokrywy glebowej,

12)  Nie wprowadzać w otoczeniu turbin i wzdłuż dróg dojazdowych, ciągów drzew i krzewów.

 

2.2.   Na  etapie eksploatacji przedsięwzięcia należy podjąć następujące działania:

1)      Do produkcji energii z wiatru wykorzystywać 2 turbiny wiatrowe, o mocy nominalnej nie większej niż 2 MW każda.

2)      Odpady eksploatacyjne magazynować w przeznaczonych do tego kontenerach, a następnie przekazywać jednostkom posiadającym odpowiednie zezwolenia.

3)      Wody opadowe i roztopowe (w tym z terenów dróg dojazdowych i placu manewrowego) odprowadzać powierzchniowo do gruntu na teren należący do Inwestora.

4)      Nie wprowadzać w otoczeniu turbin i wzdłuż dróg dojazdowych, drzew i krzewów.

5)      Zapobiegać sukcesji drzew i krzewów w otoczeniu turbin i wzdłuż dróg dojazdowych.

6)      Nie oświetlać turbin światłem białym, innym niż wynikające z przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu powietrznego.

7)      Turbiny oświetlać światłem pulsującym o niewielkiej częstotliwości błysków.

8)      Stosować jednolitą kolorystykę elektrowni wiatrowych.

9)      Nie umieszczać napisów reklamowych na konstrukcjach, za wyjątkiem logo producenta turbin lub inwestora.

10)  Zastosować wyłączenia turbin według zaleceń zawartych w monitoringu chiropterologicznym: EW 2 i 3 przy prędkościach wiatru poniżej 6 m/s w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, w godzinach nocnych tj. godzinę przed zachodem słońca do godziny po wschodzie słońca. Jednocześnie istnieje możliwość złagodzenia okresowych wyłączeń, gdy analiza porealizacyjna nakazana w pkt V wykaże niską aktywność nietoperzy w sąsiedztwie ww. elektrowni wiatrowych.

11)  Jeżeli z przeprowadzonej analizy, o której mowa w punkcie V 1. wynikać będzie, że stwierdzona śmiertelność ptaków ma negatywny lub potencjalnie negatywny wpływ na miejscowe lub migrujące populacje, należy zastosować jako działanie minimalizujące wyłączanie turbiny (unieruchamianie wirnika) w okresach roku (określonych w analizie porealizacyjnej zakresem dat dziennych) i porach doby (określonych godzinowo), w których zachodzi najwyższe ryzyko kolizji z turbiną gatunków, dla których analiza wykazała takie zagrożenie. Należy także zastosować inne działania minimalizujące wpływ elektrowni wiatrowej na awifaunę, których konieczność wprowadzenia będzie wynika z ustaleń analizy.

12)  Jeżeli z przeprowadzonej analizy, o której mowa w punkcie V 2. wynikać będzie, że stwierdzona śmiertelność nietoperzy ma negatywny lub potencjalnie negatywny wpływ na miejscowe lub migrujące populacje, należy zastosować jako działanie minimalizujące wyłączanie turbiny (unieruchamianie wirnika) przy prędkościach wiatru poniżej 6 m/s w okresach roku (określonych w analizie porealizacyjnej zakresem dat dziennych) i porach doby (określonej godzinowo), w których zachodzi najwyższe ryzyko kolizji nietoperzy z elektrownią wiatrową. Należy także zastosować inne działania minimalizujące wpływ elektrowni wiatrowej na chiropterofaunę, których konieczność wprowadzenia będzie wynikać z ustaleń analizy.

 

2.3.   Na  etapie likwidacji przedsięwzięcia należy podjąć następujące działania:

1)      Oleje przekładniowe oraz hydrauliczne usunąć z siłowni przed ich demontażem oraz poddać zgodnemu z obowiązującymi przepisami prawa odzyskowi lub unieszkodliwieniu.

2)      Wyeksploatowane siłownie zdemontować oraz poddać odzyskowi lub unieszkodliwieniu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, pozostałe odpady zagospodarować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3)      Grunty po usuniętych siłowniach oraz drogach dojazdowych, zrekultywować oraz przywrócić do produkcji rolniczej.

4)      Teren po fundamentach oraz drogach dojazdowych przywrócić do stanu wyjściowego.

 

3.      Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:

1)      Zaprojektować dwie turbiny wiatrowe o następujących parametrach:

a)      moc nominalna do 2 MW,

b)     wysokość wieży do 125 metrów,

c)      wysokość całej konstrukcji (przy wzniesionym skrzydle - do 175 metrów),

d)     średnica wirnika do 100 metrów.

2)      Zainstalować turbiny wiatrowe o mocy akustycznej nie większej niż 105,5 dB każda.

3)      Zainstalować misy olejowe pod transformatorami umożliwiające przejęcie całej ilości oleju z transformatorów.

4)      Turbiny wiatrowe posadowić na żelbetowych fundamentach.

5)      Linie elektroenergetyczne, wyprowadzające wytworzoną energię, przewidzieć jako podziemne o napięciu znamionowym nie większym niż 15 kV.

6)      Zaprojektować drogi dojazdowe oraz plac montażowy z tłucznia i żwiru o parametrach, umożliwiających przyjęcie znacznego obciążenia oraz umożliwiających dojazd do miejsca posadowienia elektrowni.

7)      Określić warunki i sposób zagospodarowania mas ziemnych, usuwanych albo przemieszczanych podczas prowadzonych prac ziemnych, w związku z realizacją inwestycji oraz niepowodujących przekroczeń standardów jakości gleby i ziemi.

 

4.      Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych,  w                          odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających                                                                                                           zagrożenie wystąpienia poważnych awarii: 

Nie dotyczy.

5.      Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji, o której mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199,  poz. 1227 z późn. zm.).

 

 

 

II.     Stwierdzam konieczność:

1.      Po realizacji przedsięwzięcia teren wokół wybudowanych elektrowni przywrócić do stanu pierwotnego. Zaleca się nie zmieniać struktury użytkowania terenu, a w szczególności:

         w strefie 200 m od elektrowni wiatrowej nie zaleca się wprowadzać zadrzewień i zakrzewień;

         nie zaleca się obsadzać zielenią wysoką dróg dojazdowych do elektrowni ani terenów znajdujących się w zasięgu oddziaływania siłowni.

2.      Zapobiegania, ograniczania oraz monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko:

2.1.  Przed rozpoczęciem eksploatacji elektrowni wiatrowych należy wykonać pomiary kontrolne natężenia hałasu na najbliższych terenach chronionych zgodnie z treścią Opinii Sanitarnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku z dnia 26.07.2012r. znak: NZ/MCh-4325-3/10. Wyniki pomiarów należy przedłożyć Burmistrzowi Wołczyna oraz Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Kluczborku przed oddaniem elektrowni wiatrowych do użytkowania.

2.2.  Sporządzenia analizy porealizacyjnej wykonanej w 3 etapach i opartej o wyniki monitoringu wpływu przedmiotowego przedsięwzięcia na awifaunę i chiropterofaunę.

2.2.1. Analiza porealizacyjna w zakresie wpływu przedmiotowego przedsięwzięcia na awifaunę.

       Celem analizy porealizacyjnej jest określenie wpływu elektrowni wiatrowej na awifaunę. Wobec braku norm prawnych dotyczących sposobu i zakresu dokonania tej oceny w uznaniu organu zasadne jest wykonanie jej zgodnie z metodyką opisaną w aktualnych w chwili oddania przedsięwzięcia do eksploatacji wytycznych dotyczących oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na ptaki. Monitoring w tym zakresie należy rozpocząć w ciągu pierwszych 12 miesięcy eksploatacji, przeprowadzić trzykrotnie w ciągu 5 lat, a jego wyniki wraz z analizą należy przedkładać Burmistrzowi Wołczyna oraz Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Opolu, po każdym etapie, w terminie do 31 stycznia każdego roku następującego po roku, w którym zakończył się jeden z trzech pełnych cykli obserwacji.

2.2.2.      Analiza porealizacyjna w zakresie wpływu przedmiotowego przedsięwzięcia na chiropterofaunę.

       Celem analizy porealizacyjnej jest określenie wpływu elektrowni wiatrowej na chiropterofaunę. Wobec braku norm prawnych dotyczących sposobu i zakresu dokonania tej oceny w uznaniu organu zasadne jest wykonanie jej zgodnie z metodyką opisaną w aktualnych, w chwili oddania przedsięwzięcia do eksploatacji, wytycznych dotyczących oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na nietoperze. Monitoring w tym zakresie należy rozpocząć w ciągu pierwszych 12 miesięcy eksploatacji, prowadzić co najmniej przez trzy sezony, w ciągu pierwszych pięciu lat od uruchomienia inwestycji, przy czym obowiązkowo należy objąć badaniami pierwsze dwa lata, natomiast trzeci sezon badań można wykonać w trzecim, czwartym lub piątym roku funkcjonowania elektrowni. Wyniki badań wraz z ich analizą należy przedkładać Burmistrzowi Wołczyna oraz Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Opolu, po każdym etapie, w terminie do 31 stycznia każdego roku następującego po roku, w którym zakończył się jeden z trzech sezonów obserwacji.

III. Dla planowanej inwestycji nie przewiduje się w świetle przepisów o ochronie środowiska utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania.

IV.  Nie nakładam obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania  w sprawie wydania pozwolenia na budowę  na realizację inwestycji.

V.     Nakładam obowiązek przedstawienia analizy porealizacyjnej w zakresie:

1.    Wykonać porealizacyjny monitoring awifauny oraz nadzór ornitologiczny zgodnie z treścią postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, postanowienie z dnia 16.08.2012r znak: WOOŚ.4242.79.2012.IOC.

2.    Wykonać porealizacyjny monitoring chiropterologiczny zgodnie z warunkami określonymi w postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, postanowienie z dnia 16.08.2012r znak: WOOŚ.4242.79.2012.IOC.

 

VI.  Charakterystyka całego przedsięwzięcia stanowi załącznik do niniejszej decyzji.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21.01.2010r.  WINDPROJEKT Sp. z o.o. ul. Królowej Jadwigi 20, 88–100 Inowrocław, zwrócił się do Burmistrza Wołczyna o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie linii energetycznych SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, pięciu stacji kontenerowych pomiarowych i wybudowaniu niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych, dróg wewnętrznych z placami manewrowymi oraz pięciu elektrowni wiatrowych na działkach nr 112 i 157 (zjazd z drogi); 116/1 i 158 (zjazd z drogi); 98/2 i 153/2 (zjazd z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, 9/1 i 756/2 (zjazd z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Górna, 164 i 166 (oddziaływanie rotora) i 209 (zjazd z drogi) położonej w obrębie miejscowości Świniary Wielkie, gmina Wołczyn”.

Do wniosku dołączono wszystkie wymagane prawem dokumenty. W związku z powyższym Burmistrz Wołczyna zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm.) wszczął procedurę zmierzającą do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Obwieszczeniem znak: TI-7624/2-1/2009 z dnia 01.02.2010r.  podano do publicznej wiadomości zawiadomienie o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie. Obwieszczenie zamieszczono na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wołczynie, na tablicach ogłoszeń sołectw Wierzbica Górna, Wierzbica Dolna oraz Świniary Wielkie oraz na stronie internetowej Bip Urzędu Miejskiego w Wołczynie.

W związku z tym, że wg § 3 ust 1 pkt  6  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. sprawie  przedsięwzięć mogących znacząco  oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573), planowane przedsięwzięcie zaliczane było do mogących znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z przepisem art. 64 ust 1 i 2 ustawy z dnia 8 października 2008 r. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) wystąpiono pismem nr TI-7624/2-3/2010 z dnia 01.02.2010r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu oraz pismem znak: TI-7624/2-2/2010 z dnia 01.02.2010r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia ewentualnego zakresu  raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu Postanowieniem z dnia 08.03.2010r. znak RDOŚ-16-WOOŚ-6613-2-087/1/10/ioc stwierdził, że zasadnym jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko określając jednocześnie jego zakres. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku Opinią Sanitarną znak: NZ/MCh-4325-3/10 z dnia 23.02.2010r. roku stwierdził potrzebę  przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Uwzględniając w/w opinie dnia 19.03.2010r. Burmistrz Wołczyna wydał Postanowienie znak: TI-7624/2-4/2010 stwierdzając obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu o oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie linii energetycznych SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, pięciu stacji kontenerowych pomiarowych i wybudowaniu niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych, dróg wewnętrznych z placami manewrowymi oraz pięciu elektrowni wiatrowych na działkach nr 112 i 157 (zjazd z drogi); 116/1 i 158 (zjazd z drogi); 98/2 i 153/2 (zjazd z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, 9/1 i 756/2 (zjazd z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Górna, 164 i 166 (oddziaływanie rotora) i 209 (zjazd z drogi) położonej w obrębie miejscowości Świniary Wielkie, gmina Wołczyn”.

Obwieszczeniem znak: TI-7624/2-5/2010 z dnia 19.03.2010r.  podano do publicznej wiadomości zawiadomienie o wydanym postanowieniu znak: TI-7624/2-4/2010   z dnia 19.03.2010r. w przedmiotowej sprawie. Obwieszczenie zamieszczono na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wołczynie, na tablicach ogłoszeń sołectw Wierzbica Górna, Wierzbica Dolna oraz Świniary Wielkie oraz na stronie internetowej Bip Urzędu Miejskiego w Wołczynie.

Obwieszczeniem znak TI-7624/2-7/2010 dnia 27.12.2010r. podano do publicznej wiadomości zawiadomienie o wydanym postanowieniu znak: TI-7624/2-6/2010 z dnia 27.12.2010r. zawieszającym postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Obwieszczenie zamieszczono na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wołczynie, na tablicach ogłoszeń sołectw Wierzbica Górna, Wierzbica Dolna oraz Świniary Wielkie oraz na stronie internetowej Bip Urzędu Miejskiego w Wołczynie.

W dniu 09.12.2011r. w Urzędzie Miejskim złożony został raport o oddziaływaniu na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia. W związku z wyborem przez wnioskodawcę wariantu zakładającego budowę trzech elektrowni wiatrowych na działkach 98/2, 112 i 116/1 położonych w obrębie Wierzbica Dolna -  Burmistrz Wołczyna dokonał zmiany stron postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jednocześnie postanowieniem znak: TI-7624/2-7/2010/11 z dnia 14.12.2011r. Burmistrz Wołczyna powiadomił strony o podjęciu postępowania zawieszonego do czasu przedłożenia przez Wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Pismem znak: TI-7624/2-10/2010/11 z dnia 14.12.2011r. Burmistrz Wołczyna zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu o uzgodnienie i określenie warunków realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa linii energetycznych SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, pięciu stacji kontenerowych pomiarowych i wybudowaniu niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych, dróg wewnętrznych z placami manewrowymi oraz pięciu elektrowni wiatrowych na działkach nr 112 i 157 (zjazd z drogi); 116/1 i 158 (zjazd z drogi); 98/2 i 153/2 (zjazd z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Dolna, 9/1 i 756/2 (zjazd z drogi) położonych w obrębie miejscowości Wierzbica Górna, 164 i 166 (oddziaływanie rotora) i 209 (zjazd z drogi) położonej w obrębie miejscowości Świniary Wielkie, gmina Wołczyn”. Pismem znak: TI-7624/2-9/2010/11 z dnia 14.12.2011r. Burmistrz Wołczyna zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku o opinię określająca warunki realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku opinią z dnia 01.02.2012r. znak: NZ/MCh-4325-3/10 pozytywnie zaopiniował pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych środowiskowe uwarunkowania dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu postanowieniem z dnia 16.02.2012 r. WOOŚ.4242.6.2012.IOC uzgodnił środowiskowe warunki realizacji przedsięwzięcia.

Obwieszczeniem z dnia 14.12.2011 roku znak: TI-7624/2-8/2010/11 zamieszczonym na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wołczynie, na tablicach ogłoszeń sołectw Wierzbica Górna, Wierzbica Dolna oraz Świniary Wielkie oraz na stronie internetowej Bip Urzędu Miejskiego w Wołczynie dnia 23.12.2011r. podano do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w przedmiotowej sprawie zawiadamiając jednocześnie o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy,  w tym z raportem oddziaływania na środowisko bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Wołczynie oraz o możliwości składania uwag i wniosków w terminie 21 dni od daty podania do publicznej wiadomości.

W związku z dokonywaniem przez wnioskodawcę uzupełnień i wyjaśnień do raportu oddziaływania na środowisko – uzupełnienie dokonane na wezwanie


powrót...
Brak załączników
Informacja wytworzona przez dnia 21.11.2012
Opublikowana przez Tomasz Olejnik dnia 21.11.2012. Wygasa 21.12.2012. Odsłon 63879
Początek strony