DECYZJA O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH (wygasły...)

BURMISTRZ WOŁCZYNA                                                                   Wołczyn, 15.11.2011r.

ul. Dworcowa 1

46-250 Wołczyn

TI.6620.4.8.2011                                                                                     

 

 

DECYZJA

O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH

 

            Działając  na podstawie art. art. 71 ust. 2 pkt.2, 72 ust.1 pkt.1, 75 ust.1 pkt.4 i 84 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U. Nr 199 poz. 1227, ze zm.), art. 104 kpa oraz § 3 ust. 1 pkt 76   Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz.1397), po rozpatrzeniu wniosku Pana Krzysztofa Siedleckiego, zam. w Wołczynie, ul Młyńska 2b/7 o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowo-socjalno-biurowego na warsztat naprawy samochodów ciężarowych dwustanowiskowy z zapleczem socjalno-biurowym” położonego na działce nr 21/5 k. m. 4 w miejscowości Gierałcice, gmina Wołczyn.

 

 

STWIERDZAM

 

brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowo-socjalno-biurowego na warsztat naprawy samochodów ciężarowych dwustanowiskowy z zapleczem socjalno-biurowym” położonego na działce nr 21/5 k. m. 4 w miejscowości Gierałcice, gmina Wołczyn.

 

Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia stanowi załącznik do niniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 

UZASADNIENIE

                                                          

 

Na wniosek Pana Krzysztofa Siedleckiego, zam. w Wołczynie, ul Młyńska 2b/7 z dnia 08.07.2011r. (data wpływu 13.07.2011r.) zostało wszczęte postępowanie w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowo-socjalno-biurowego na warsztat naprawy samochodów ciężarowych dwustanowiskowy z zapleczem socjalno-biurowym”.

O wszczęciu postępowania strony zostały poinformowane zawiadomieniem Burmistrza Wołczyna z dnia 19.07.2011r. Nr TI.6620.4.3.2011.

Do wniosku zgodnie z wymogami art. 74 ustawy z dnia 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U. Nr 199 poz. 1227, ze zm.) inwestor załączył:

  1. Kartę informacyjną przedsięwzięcia,
  2. potwierdzoną przez Starostwo Powiatowe w Kluczborku kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmującej obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie;
  3. wypis z ewidencji gruntów obejmujący przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmujący obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie.

Lokalizacja planowanego przedsięwzięcia jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wołczyn oraz wsi Ligota Wołczyńska i Gierałcice.

Zgodnie z § 3 punkt 76) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz.1397 planowane przedsięwzięcie zaliczone jest do przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko i przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.

Burmistrz Wołczyna po stwierdzeniu kompletności dokumentacji złożonej wraz wnioskiem Pana Krzysztofa Siedleckiego, działając zgodnie z wymogami art. 64 ust. 1 ww. ustawy wystąpił z wnioskiem z dnia 19.07.2011 r. Nr TI.6620.4.2.2011 do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu oraz wnioskiem z dnia 19.07.2011 r. Nr TI.6620.4.1.2011 (uzupełnionym pismem z dnia 25.08.2011 r. TI.6620.4.5.2011 r.) do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowo-socjalno-biurowego na warsztat naprawy samochodów ciężarowych dwustanowiskowy z zapleczem socjalno-biurowym”

i określenie ewentualnego zakresu raportu o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

            Państwowy  Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku wydał w przedmiotowej sprawie Opinię Sanitarną z dnia 30.08.2011 r. NZ/MCh-4325-17/11 w której nie uznaje  potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowo-socjalno-biurowego na warsztat naprawy samochodów ciężarowych dwustanowiskowy z zapleczem socjalno-biurowym, położonego na działce nr 21/5 k. m. 4 w miejscowości Gierałcice, gmina Wołczyn.

            Z uzasadnienia  opinii sanitarnej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego Kluczborku wynika, że planowane przedsięwzięcie zlokalizowane będzie w Gierałcicach na terenie objętym ustaleniami miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego  przyjętego Uchwałą Rady Miejskiej w Wołczynie Nr XLVI/300/2002 z dnia 29.08.2002 r.) Działka o nr 21/5 k. m. 4 w Gierałcicach wg oznaczeń planu przeznaczona jest pod zabudowę wytwórczo - składową w tym produkcyjną, składów i magazynów, baz budowlanych, sprzętowo - transportowych i zapleczy produkcyjnych. Działka graniczy z drogami dojazdowymi (od strony wschodniej z drogą powiatową, od strony południowej z drogą dojazdową do  użytków rolnych) z gruntami rolnymi od strony północnej oraz z ciekiem wodnym od strony zachodniej. W otoczeniu działki, za drogą powiatową znajdują się budynki mieszkalne oraz zakłady produkcyjne: piekarnia, huta szkła, zakład stolarski oraz skład budowlany). Działka o powierzchni 0,77 ha zabudowana jest budynkiem garażowo – socjalno - biurowym o powierzchni 362 m2. Na przedmiotowej działce znajduje się baza samochodowa z zapleczem. Zmiana sposobu użytkowania istniejącego obiektu będzie wymagała dodatkowego zabezpieczenia ścian i posadzki, zainstalowania dodatkowych punktów sprężonego powietrza,  przeróbki instalacji elektrycznej oraz instalacji wyposażenia technologicznego. Pozostałe pomieszczenia istniejącego budynku nie wymagają zmian. Funkcjonujący garaż posiada mechaniczną instalację nawiewno-wywiewną oraz odciąg spalin. Ogrzewanie obiektu odbywa się z istniejącej kotłowni węglowej opalanej „ekogroszkiem”. Na skutek zmiany sposobu użytkowania nie zmieni się dotychczasowy sposób  korzystania ze środowiska w zakresie: zaopatrzenia w wodę, odprowadzania ścieków, sposobu odprowadzania wód opadowych i roztopowych. Nie przewiduje się również zwiększenia zatrudnienia. W warsztacie będzie naprawianych około 20 samochodów ciężarowych w ciągu miesiąca.   W wyniku prowadzonej działalności powstawać będą odpady w tym również niebezpieczne, które będą okresowo magazynowane w szczelnych pojemnikach ustawionych w pomieszczeniu garażu, a następnie będą przekazywane specjalistycznym firmom do dalszego unieszkodliwienia. Biorąc pod uwagę ww. opisane oddziaływanie wydano opinię, w której nie uznaje  się potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

            Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu w swojej opinii z dnia 16.09.2011 r. Nr WOOŚ.4341.267.2011.AW wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowo-socjalno-biurowego na warsztat naprawy samochodów ciężarowych dwustanowiskowy z zapleczem socjalno-biurowym”.

istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ustalił zakresu raportu, który należy sporządzić zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 03.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U. Nr 199 poz. 1227, ze zm.).

Podejmując opinię o potrzebie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko organ RDOŚ podniósł głównie problem krótkotrwałego wzrostu emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz wzrostu poziomu natężenia hałasu związanych z pracą maszyn budowlanych oraz ruchem środków transportu. W trakcie eksploatacji emisja zanieczyszczeń do powietrza pochodzić będzie ze spalania paliw  w silnikach spalinowych w czasie ich diagnostyki. Źródłami hałasu w trakcie eksploatacji zakładu będą wentylacja mechaniczna, praca urządzeń znajdujących się w warsztacie oraz ruch pojazdów po terenie przedsięwzięcia.

Burmistrz Wołczyna biorąc pod uwagę ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniające rozpatrywany teren i zgodność lokalizacji planowanego przedsięwzięcia z zapisami tego planu oraz opinię sanitarną Państwowego  Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku nie wskazującą na potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko postanowił nie nakładać obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn.: „Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku garażowo-socjalno-biurowego na warsztat naprawy samochodów ciężarowych dwustanowiskowy z zapleczem socjalno-biurowym” – Postanowienie Burmistrza Wołczyna z dnia 03.10.2011r. Nr TI.6620.4.6.2011.

Postanawiając o nie nakładaniu obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, nie uwzględnił opinii RDOŚ w Opolu, a w swojej ocenie wziął dodatkowo wziął pod uwagę fakt, że w bezpośrednim  otoczeniu planowanego przedsięwzięcia znajdują się: drogi dojazdowe (od strony wschodniej droga powiatowa, od strony południowej droga dojazdowa do terenów przemysłowych i użytków rolnych), od strony północnej grunty  rolne,  od strony zachodniej ciek wodny, a więc tereny dla których nie wyznacza się standardów akustycznych.  Zabudowa mieszkaniowa znajduje się za drogą, co będzie powodować nierozróżnialność źródeł hałasu (komunikacyjnego na drodze od wynikającego z planowanej działalności naprawy samochodów w warsztacie inwestora).

Ponadto przeprowadzono badanie indywidualne dla planowanego przedsięwzięcia uwzględniając łącznie uwarunkowania wynikające z art. 63 ustawy w tym m.in.:

Skalę przedsięwzięcia i wielkość zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji,

Powierzchnia działki                                                                                       -   0,77  ha

Powierzchnia zabudowy na terenie działki, cały kompleks budynków              -   362  m2

Powierzchnia utwardzonego terenu                                                                 -   350 m2

Szata roślinna                                                                                                -   1200 m2

Przebudowa  części garażowej istniejącego  budynku  i  przeznaczenie  go  na  warsztat naprawy samochodów nie  spowoduje zmian w zagospodarowaniu działki, działka posiada zjazd z drogi publicznej, budynki posiadają przyłącza mediów, pobór wody będzie się odbywał z sieci miejskiej, ścieki odprowadzane będą do miejskiej kanalizacji sanitarnej.

            Dodatkowo stwierdzono, że przedmiotowe przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarami o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych, w tym poza formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r., Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) i ze względu na swoją lokalizację i zakres nie będzie na nie negatywnie oddziaływać.

W zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie występują:

Þ       obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych,

Þ       obszary wybrzeży,

Þ       obszary górskie lub leśne,

Þ       obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych,

Þ       obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone,

Þ       obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne,

Þ       obszary przylegające do jezior,

Þ       uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.

            Po zapoznaniu się z całością materiałów i przedłożoną dokumentacją, w tym z cechami przedsięwzięcia stwierdzono, że nie będzie ono znacząco negatywnie oddziaływać na stan środowiska oraz zdrowie i życie ludzi.

Podstawą do odstąpienia od nałożenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia jest brak przesłanek wynikających z zapisów art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z  późn. zm.), który określa uwarunkowania konieczne do uwzględnienia przy stwierdzaniu braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Biorąc pod uwagę zakres planowanego przedsięwzięcia, jego usytuowanie, charakter i skalę oddziaływania na środowisko, Burmistrz Wołczyna jako właściwy organ uznał, że nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia i stwierdził jak w sentencji.

POUCZENIE

1.      Zgodnie z art. 72 ust.3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U. Nr 199 poz. 1227, ze zm.) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania. Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, z zastrzeżeniem jak w punkcie 2

2.      Złożenie wniosku może nastąpić w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, o ile strona, która złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na który została przeniesiona ta decyzja, otrzymali, przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 3, od organu, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, stanowisko, że realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w tej decyzji. Zajęcie stanowiska następuje w drodze postanowienia.(art.72 ust. 4 ww. ustawy). Na takie postanowienie przysługuje zażalenie (art. 72 ust.4a ustawy)

3.      Od decyzji niniejszej służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, za pośrednictwem Burmistrza Wołczyna, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji 

 

Załączniki:

Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ( art. 84 ust.2)

 

Otrzymują:

Za zwrotnym potwierdzeniem odbioru

1. Wnioskodawca

2  Strony postępowania wg wykazu w aktach sprawy.

 

 

Do wiadomości:

1. PPIS w Kluczborku

2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu.

 

 

 

Z up. Burmistrza

mgr inż. Bogusław Adaszyński

Z-ca Burmistrza


powrót...
Brak załączników
Informacja wytworzona przez dnia 18.11.2011
Opublikowana przez Tomasz Olejnik dnia 18.11.2011. Wygasa 10.01.2012. Odsłon 63631
Początek strony