- Prawo Lokalne
- Załatwianie spraw
- Podatki i opłaty
- Leśny
Leśny
Podatek leśny
Informacje:
-
w zakresie wymiaru podatku leśnego można uzyskać w Wydziale Podatków i Opłat pok. nr 8 (tel. 77-4188340 wew. 220)
-
w zakresie księgowości podatku leśnego można uzyskać w Wydziale Podatków i Opłat pok. nr 6 (tel. 77-4188340 wew. 219)
Przedmiot opodatkowania podatkiem leśnym
-
lasy - grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna
Podmioty obowiązane do zapłaty podatku leśnego
- właściciel lasów
- posiadacz samoistny lasów
- użytkownik wieczysty lasów
- posiadacz lasów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego
Powstanie i wygaśnięcie obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał tytuł prawny do lasu lub nastąpiło objęcie lasu w posiadanie.
Obowiązek podatkowy w podatku leśnym wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Czynności i dokumenty związane z podatkiem leśnym
Zgodnie z art. 6 ust. 2 i ust. 5 ustawy o podatku leśnym podatnicy podatku leśnego są obowiązani składać organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia lasu, sporządzone na formularzach według ustalonego wzoru:
-
osoby fizyczne - informacje o lasach w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie lub wygaśnięcie obowiązku w podatku leśnym
-
osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadajace osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, a także jednostki organizacyjne Agencji Nieruchomości Rolnych - deklaracje na podatek leśny w terminie do dnia 15 stycznia roku podatkowego, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
Jeżeli las stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek nieposiadających osobowości prawnej - osoby fizyczne składają deklarację na podatek leśny oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Obowiązek składania informacji o lasach oraz deklaracji na podatek leśny dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatku leśnym - art. 6 ust. 6 ustawy o podatku leśnym
Stawki podatku leśnego
Podatek leśny wynosi:
- od 1 ha - równowartość pieniężna 0,220 m3 drewna, obliczona według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy
- dla lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych - 50 % stawki określonej wyżej
Średnia cena sprzedaży drewna, obliczona według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2017 roku, wyniosła 197,06 zł za 1 m3 (komunikat Prezesa GUS z dnia 20 października 2017 roku, opubl. Mon. Pol. z 2017 r. poz. 963)
Stawki podatku leśnego w Gminie Wołczyn w 2017 roku wynoszą:
-
od 1 ha - 43,3532 zł
-
dla lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych - 21,6766 zł
Zwolnienia w podatku leśnym
Zwolnienia w podatku leśnym reguluje art. 7 ustawy o podatku leśnym.
Terminy i sposoby płatności podatku leśnego
- osoby fizyczne - w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego
- osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, a także jednostki organizacyjne Agencji Nieruchomości Rolnych - za poszczególne miesiące do dnia 15 każdego miesiąca.
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
Podatek można zapłacić w banku na rachunek Urzędu Miejskiego w Wołczynie:
BS Wołczyn nr 40 88760009 0000 1036 2000 0001
Osoby fizyczne w poszczególnych sołectwach mogą wpłacać podatek leśny u sołtysów, którzy są inkasentami w zakresie podatków na terenie swoich sołectw.
Podatek nie zapłacony w terminie podlega egzekucji administracyjnej.
Podstawowe akty prawne:
1. Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o podatku leśnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 374 ze zm.)
2. Komunikat Prezesa GUS z dnia 20 października 2016 roku (Mon. Pol. z 2016 r. poz. 996) w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2016 roku.
3. Uchwała Nr XIII/86/2015 Rady Miejskiej w Wołczynie z dn. 25 listopada 2015 roku w sprawie określenia wzorów formularzy deklaracji i informacji na podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny (Dz. Urzędowy Woj. Opolskiego z dnia 30 listopada 2015 roku poz. 2630)
Do pobrania: Uchwała Nr XIII/86/2015 Rady Miejskiej w Wołczynie z dn. 25 listopada 2015 roku
Druki do pobrania:
w wersji PDF: DL-1 deklaracja na podatek leśny,
IL-1 informacja o lasach na terenie Gminy Wołczyn,
ZL-1 dane o zwolnieniach podatkowych w podatku leśnym,
ZRNL załącznik do deklaracji lub informacji o nieruchomościach, gruntach i lasach położonych na terenie Gminy Wołczyn,
WSP załącznik dla współwłaścicieli
w wersji EXCEL: DL-1 deklaracja na podatek leśny,
IL-1 informacja o lasach na terenie Gminy Wołczyn,
ZL-1 dane o zwolnieniach podatkowych w podatku leśnym,
ZRNL załącznik do deklaracji lub informacji o nieruchomościach, gruntach i lasach położonych na terenie Gminy Wołczyn
WSP załącznik dla współwłaścicieli