DECYZJA Burmistrza Wołczyna (wygasły...)

Wołczyn, dnia 14.07.2008r.
BURMISTRZ WOŁCZYNA
ul. Dworcowa 1
46-250 Wołczyn
TI-7624/5-8/2008

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 46 ust.1 pkt 1, art.46a ust.7 pkt 4, art.48 ust.1 i ust.2 pkt 1, art.56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (jednolity tekst z 2008 roku – Dz. U. Nr 25, poz. 150) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu wniosku Pana Przemysława Zawadzkiego zam. Kostów 9/10; 46-200 Byczyna, działającego z upoważnienia Gminy Wołczyn o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, pn. „Przebudowa ul. Przyjaciół w Wołczynie”

Orzekam

I. Określić środowiskowe warunki przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na
przebudowie ul. Przyjaciół w Wołczynie

1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia.
Przedsięwzięcie polega na przebudowie drogi gminnej ul. Przyjaciół w Wołczynie. Lokalizacja ww. przedsięwzięcia jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego miasta Wołczyn oraz wsi Ligota Wołczyńska i Gierałcice zatwierdzonego Uchwałą Nr XLVI/300/2002 Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 29.08.2002 r. opublikowanej w dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego Nr 103, poz. 1348 z dnia 14.10.2002 r.

1.2. Realizację przedsięwzięcia przewiduje się na następujących działkach:
Obręb Wołczyn ark. m. 7. nr działek: 462

2. Warunki wykorzystywania terenu w fazie realizacji i eksploatacji:
W trakcie przygotowania realizacji przedsięwzięcia należy zapewnić oszczędne korzystanie z terenu oraz ograniczyć uciążliwości dla terenów sąsiadujących działek powodowane przez hałas, wibracje, pozbawienie dostępu do drogi publicznej. Odpady komunalne związane z pobytem ekip budowlanych winny być usuwane z terenu budowy przez podmiot posiadający stosowne zezwolenie w zakresie gospodarki odpadami. Odpady budowlane powstałe w trakcie przygotowania i realizacji inwestycji winny być usuwane z terenu budowy przez podmiot posiadający stosowne zezwolenie w zakresie gospodarki odpadami.
W fazie eksploatacji przedsięwzięcia należy zapewnić jak najlepszy stan akustyczny środowiska poprzez utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczonego lub co najmniej na tym poziomie.


3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
I. W projekcie budowlanym należy uwzględnić następujące wymagania dotyczące ochrony środowiska:
 prace budowlane prowadzić sposobem mechanicznym przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub ręcznie w porze dziennej (między 6.00 a 22.00) w celu ograniczenia uciążliwości hałasowej;
 usuwany nadmiar urobku powstały w trakcie realizacji przedsięwzięcia należy zagospodarować w ramach planowanego przedsięwzięcia, a nadmiar przekazać do odzysku;
 odpady powstające w wyniku prowadzenia robót gromadzić w specjalnie wyznaczonych do tego pojemnikach i sukcesywnie usuwać z terenu budowy po zakończeniu każdego dnia pracy;
 w trakcie prowadzenia robót nie należy wykraczać na tereny przyległe, poza pasem drogowym;
II. W projekcie budowlanym należy uwzględnić następujące wymagania dotyczące ochrony środowiska:
 planowane przedsięwzięcie nie może wykraczać poza istniejący pas drogi;
 w ramach planowanego przedsięwzięcia należy wykonać wyprofilowanie drogi w sposób zapewniający odprowadzenie wód opadowych do istniejącej kanalizacji deszczowej.
Przedsięwzięcie nie znajduje się na terenie obszaru specjalnej ochrony ptaków, europejskiej sieci NATURA 2000.

4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczonych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
Planowana inwestycja nie jest zaliczana do przedsięwzięć stwarzających zagrożenie dla środowiska.

5. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:
Planowane przedsięwzięcie nie będzie miało transgranicznego oddziaływania na środowisko.

6. Wymogi w sprawie sprawdzenia konieczności utworzenia obszaru ograniczonego
użytkowania:
Dla planowanej inwestycji nie jest wymagane utworzenie obszaru ograniczonego Użytkowania, dlatego też odstępuje się od ustalenia wymogów w tym zakresie.

U Z A S A D N I E N I E

Pan Przemysław Zawadzki zam. Kostów 9/10; 46-200 Byczyna, działający z upoważnienia Gminy Wołczyn wystąpił w dniu 07.05.2008r. do Burmistrza Wołczyna z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, pn. „Przebudowa ul. Przyjaciół w Wołczynie”
Do wniosku załączono:
1. informację o planowanym przedsięwzięciu wg art. 49 ust.3 ustawy Prawo ochrony środowiska;
2. kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic terenu, którego dotyczy wniosek.
Burmistrz Wołczyna zawiadomieniem Nr TI-7624/4-1/2008 z dnia 19.05.2008r. zawiadomił strony postępowania o wszczęciu postępowania w sprawie wydania przedmiotowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Zamierzone przedsięwzięcie zgodnie z §3 ust.1 pkt 56 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zmianami) zaliczane jest do przedsięwzięć, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane.
W związku z tym Burmistrz Wołczyna, działając zgodnie z art. 51 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska wystąpił do Starosty Kluczborskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku o wydanie opinii co do konieczności sporządzenia dla przedmiotowego przedsięwzięcia raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz o jego zakresie.
W odpowiedzi Starosta Kluczborski a także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku wnieśli o nie nakładanie na inwestora obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.
Mając na uwadze zakres oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia, charakter emisji, usytuowanie pod powierzchnią terenu, brak oddziaływania na tereny związane z ochroną obszaru Natura 2000, Burmistrz Wołczyna postanowieniem Nr TI-7624/5-4/2008 z dnia 11.06.2008r. odstąpił od obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Oznacza to w myśl art. 53 ustawy Prawo ochrony środowiska, że postępowanie w sprawie wydania niniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie wymaga zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa.
Następnie działając zgodnie z art. 48 ust.2 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska Burmistrz Wołczyna wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku oraz do Starosty Kluczborskiego o uzgodnienie warunków przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Postanowieniem nr NZ/MC-4325-4/08 z dnia 04.07.2008r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku oraz postanowieniem Nr ROŚ.7633-4/1/08 z dnia 08.07.2008r. Starosta Kluczborski uzgodnili przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizację przedsięwzięcia pn. „Przebudowa ul. Przyjaciół w Wołczynie”
Po przeanalizowaniu kompletu przekazanych dokumentów stwierdzono, że celem zamierzenia inwestycyjnego jest zapewnienie właściwych parametrów technicznych i użytkowych drogi, a jej przebudowa nie spowoduje zmiany sposobu ani ograniczenia użytkowania terenu, gdyż faza eksploatacji charakteryzuje się brakiem bezpośredniego, pośredniego, wtórnego czy skumulowanego oddziaływania na wszystkie komponenty środowiska.
Biorąc pod uwagę powyższe w punkcie I niniejszej decyzji zgodnie z art. 56 ust.2 ustawy Prawo ochrony środowiska, mając na uwadze skalę i charakter przedsięwzięcia, określono inwestorowi warunki w zakresie ochrony środowiska, konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym w zakresie sposobu wykonania robót oraz sposobu zagospodarowania powstających podczas realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia odpadów.
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie jest zaliczane do stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii ani nie wymagało przeprowadzenia postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

P O U C Z E N I E

1. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję, o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2-9 – art. 56 ust. 9.
2. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w ust. 4, wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stałą się ostateczna – art. 46 ust. 4b.
3. Termin, o którym mowa w ust. 4b, może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.


Zamieszczono:
1. Strona internetowa BIP Urzędu Miejskiego w Wołczynie.
2. Tablica ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Wołczynie.

Otrzymują:
Za zwrotnym potwierdzeniem odbioru
1. Strony postępowania wg wykazu w aktach sprawy.


Do wiadomości:
1. Usługi Budowlane Przemysław Zawadzki
Kostów 9/10; 46-220 Byczyna
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku, ul. Jagiellońska 8; 46-200 Kluczbork.
3. Starostwo Powiatowe w Kluczborku, ul. Katowicka 1; 46-200 Kluczbork.
4. UM a/a

BURMISTRZ
mgr Jan Leszek Wiącek


























Załącznik nr 1 do decyzji Burmistrza Wołczyna
TI-7624/5-8/2008 z dnia 14.07.2008r.

URZĄD MIEJSKI
w Wołczynie
46-250 Wołczyn, ul. Dworcowa 1

Charakterystyka przedsięwzięcia.

Planowane przedsięwzięcie pn. „Przebudowa ul. Przyjaciół w Wołczynie” polegać będzie na wykonaniu nowych warstw konstrukcyjnych nawierzchni. Do wykonania utwardzonej drogi przewidziano technologie opartą na wykonaniu nawierzchni jezdni z mieszanek mineralno-bitumicznych (betonu asfaltowego). Odprowadzenie wód deszczowych zostanie zapewniony poprzez układ spadków podłużnych i poprzecznych projektowanych nawierzchni - poprzez projektowane studzienki deszczowe – do istniejącej kanalizacji deszczowej.
W trakcie realizacji przedsięwzięcia nie przewiduje się wprowadzania do środowiska substancji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska związanych z pogorszeniem:
­ jakości wód podziemnych;
­ stanu gleby i ziemi;
­ powietrza;
­ gospodarki odpadami;
­ klimatu akustycznego.
Przedsięwzięcie będzie inwestycją miejscową o znaczeniu lokalnym. Przebudowana droga służyła będzie zapewnieniu dojazdu do posesji zlokalizowanych w jej ciągu.

BURMISTRZ
mgr Jan Leszek Wiącek

powrót...
Brak załączników
Informacja wytworzona przez Marcin Dłubak dnia 21.07.2008
Opublikowana przez Tomasz Olejnik dnia 21.07.2008. Wygasa 21.08.2008. Odsłon 63837
Początek strony