DECYZJA BURMISTRZA WOŁCZYNA (wygasły...)

Wołczyn, dnia 23.05.2007r.
BURMISTRZ WOŁCZYNA
ul. Dworcowa 1
46-250 Wołczyn
TI-7624/1-8/2007

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 46 ust.1 pkt 1, art.46a ust.7 pkt 4, art.48 ust.1 i ust.2 pkt 1, art.56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz.U z 2006 r .Nr 129 poz. 902) oraz art. 104 Kpa, po rozpatrzeniu wniosku Pana Leszka Pietrzaka ul. Grunwaldzka 5; 46-040 Prószków działającego z upoważnienia EnergiaPro Koncern Energetyczny S.A. we Wrocławiu Oddział Opole o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie odwodnienia transformatorów z zabezpieczeniem środowiska na stacji transformatorowej w Ligocie Wołczyńskiej - GPZ „Wołczyn”

Orzekam

I. Określić środowiskowe warunki przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie odwodnienia transformatorów z zabezpieczeniem środowiska na terenie GPZ Wołczyn w m. Ligota Wołczyńska ul. Namysłowska.

1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na polegającego na budowie odwodnienia transformatorów z zabezpieczeniem środowiska na stacji transformatorowej w Ligocie Wołczyńskiej - GPZ „Wołczyn”

1.1. Realizację przedsięwzięcia przewiduje się na następujących działkach:

Działka nr 39/2 ark. m. 5, obręb Ligota Wołczyńska

2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Lokalizacja inwestycji nie znajduje się na obszarach podlegających ochronie przyrody na podstawie ustawy o ochronie przyrody.

a) Odpady wytwarzane w trakcie realizacji inwestycji gromadzić, magazynować z zachowaniem ich segregacji a następnie postępować z nimi w myśl zasad określonych w obowiązującej ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jednolity z 2007 roku Dz. U. Nr 39, poz. 251);
b) Przed przystąpieniem do robót budowlanych, wykonujący je jako posiadacz odpadów, winien posiadać wszelkie wymagane prawem pozwolenia i zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami zgodnie z zapisami w/w ustawy o odpadach;
c) Masy ziemne nieprzydatne do wykorzystania, traktowane jako odpady, powinny być w całości kierowane na składowisko odpadów o uregulowanym stanie formalno-prawnym z zaleceniem ich odzysku w pierwszej kolejności, np. poprzez wykorzystanie jako warstwy izolacyjne, obwałowania itp. W przypadku braku możliwości ich odzysku należy je unieszkodliwiać poprzez składowanie;
d) Odpady betonu, gruzu betonowego, powstałe w wyniku budowy powinny być w całości kierowane na składowisko odpadów o uregulowanym stanie formalno-prawym;
e) Zobowiązuje się inwestora do stosowania takich technologii, urządzeń i materiałów, które zapewnią ograniczenie oddziaływania przedsięwzięcia na stan środowiska, a w szczególności ochronę gleby, zieleni, naturalnego kształtowania terenu i stosunków wodnych w fazie realizacji i eksploatacji oraz przestrzeganie przepisów prawnych z zakresu ochrony środowiska.

3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym.

3.1. Instalacje technologiczne, układ konstrukcyjny obiektu:

a) misy olejowe pod transformatory nr 1 i nr 2 wykonać w formie żelbetowych koryt. Dno i ściany boczne żelbetowych koryt wykonać o grubości 12 cm , zbrojonych siatka z prętów o średnicy 8 mm;
b) zastosować geomembranę z folii PEHD o grubości 1 mm;
c) dookoła mis wykonać żelbetowy krawężnik z betonu B20 o przekroju 15x20 cm zbrojony prętami o średnicy 8 mm;
d) dla dwóch stanowisk transformatorów „potrzeb własnych” wykonać żelbetową misę o wymiarach 3 x 4,2 m jako zabezpieczenie przed ewentualnymi wyciekami do gruntu;
e) wykonać dwie niezależne:
- instalacje separacji wody i oleju;
- instalacje odprowadzające;
- drenaże rozsączające;
jedną w/w instalację dla transformatorów mocy nr 1 i nr 2, drugą dla stanowisk transformatorów „potrzeb własnych” nr 1 i nr 2.
f) rurociągi łączące misy z urządzeniami oraz studzienki rewizyjne wykonać jako szczelne.

3.2. Gospodarka odpadami:

a) w projekcie budowlanym przewidzieć i zabezpieczyć bezpieczne miejsca gromadzenia, magazynowania odpadów przewidzianych do wytwarzania w trakcie realizacji inwestycji, w tym mas ziemnych;
b) odpady komunalne gromadzić w szczelnych kontenerach, okresowo, w ramach potrzeb wywozić na składowisko o uregulowanym stanie formalno-prawnym;
c) wytworzone odpady niebezpieczne przekazywać jednostkom posiadającym stosowne zezwolenia do zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych;
d) wystąpić z wnioskiem do Starosty Kluczborskiego o uzyskanie zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jednolity z 2007 roku Dz. U. Nr 39, poz. 251);

3.3. Klimat akustyczny.

Dopuszczalny poziom hałasu nie może przekraczać na terenach zabudowy mieszkaniowej następujących wartości :
- Leq dla dnia (600 – 2200 ) - 55 dB;
- Leq dla nocy ( 2200 - 600 ) - 45 dB

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U nr 178 poz. 1841).

3.4. Gospodarka ściekowa.

Uzyskać, w myśl ustawy Prawo Wodne u Starosty Kluczborskiego pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków opadowych z terenu stanowisk transformatorów na terenie GPZ Wołczyn , do gruntu - poprzez drenaż rozsączający.

3.5. Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom na etapie wykonawstwa.

Z uwagi na możliwość uszkodzeń sprzętu technicznego wykorzystywanego do prac budowlanych (wycieki paliwa ze zbiorników, uszkodzenia hydrauliki itd.) należy systematycznie kontrolować stan wszystkich urządzeń i pojazdów pracujących przy budowie. W przypadku wystąpienia zanieczyszczenia powierzchni ziemi, zanieczyszczony grunt należy oczyścić na miejscu lub przekazać do unieszkodliwienia w specjalistycznych instalacjach.

4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych,
w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.

Przedmiotowe przedsięwzięcie nie jest zaliczane do stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.

5. Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie przeprowadzono postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

6. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania w przypadku, o którym mowa w art. 135 ust.1.

Nie dotyczy przedmiotowego przedsięwzięcia.

U Z A S A D N I E N I E

Pan Leszek Pietrzak ul. Grunwaldzka 5; 46-040 Prószków działając z upoważnienia EnergiaPro Koncern Energetyczny S.A. we Wrocławiu Oddział Opole, wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, polegającego na budowie odwodnienia transformatorów z zabezpieczeniem środowiska na stacji transformatorowej w Ligocie Wołczyńskiej - GPZ „Wołczyn”

Do wniosku załączono:
1. informację o planowanym przedsięwzięciu wg. art. 49 ust.3 ustawy Prawo ochrony środowiska;
2. kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic terenu, którego dotyczy wniosek
Z uwagi na fakt , że wniosek nie spełniał określonych prawem wymagań, na podstawie art.64 §2 Kpa w związku z art.46a ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 129 poz. 902 z późn. zmianami), wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnień.
Po dostarczeniu w dniu 2.02.2007 r. oraz 20.02.2007 r. uzupełnionego wniosku, stosownie do art. 61§4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. Nr 98 z dnia 17 listopada 2000 r., poz. 1071, ze zmianami) Burmistrz Wołczyna w dniu 26.02.2007r. zawiadomił strony postępowania o wszczęciu postępowania w sprawie wydania przedmiotowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Zamierzone przedsięwzięcie zgodnie z §3 ust.1 pkt 63 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zmianami) zaliczane jest do przedsięwzięć, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko może być wymagane.
W związku z tym Burmistrz Wołczyna, działając zgodnie z art. 51 ust.3 pkt 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska wystąpił do Starosty Kluczborskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku o wydanie opinii co do konieczności sporządzenia dla przedmiotowego przedsięwzięcia raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz o jego zakresie. W odpowiedzi Starosta Kluczborski a także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku wnieśli o nie nakładanie na Wnioskodawcę obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko. Mając na uwadze zakres oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia, charakter emisji, usytuowanie pod powierzchnią terenu, brak oddziaływania na tereny związane z ochroną obszaru Natura 2000, Burmistrz Wołczyna postanowieniem nr TI-7624/1-4/2007 z dnia 05.04.2007r. odstąpił od obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Oznacza to w myśl art. 53 ustawy Prawo ochrony środowiska,
że postępowanie w sprawie wydania niniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie wymaga zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa.
Następnie działając zgodnie z art. 48 ust.2 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska Burmistrz Wołczyna wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku oraz do Starosty Kluczborskiego o uzgodnienie warunków przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Postanowieniem nr NZ/MC-4325-6/07 z dnia 10.05.2007 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku oraz postanowieniem nr ROŚ. I-7633-6/1/07 z dnia 10.05.2007 r. Starosta Kluczborski uzgodnili przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie odwodnienia transformatorów z zabezpieczeniem środowiska na stacji transformatorowej w Ligocie Wołczyńskiej - GPZ „Wołczyn”
W punkcie I niniejszej decyzji zgodnie z art. 56 ust.2 ustawy Prawo ochrony środowiska, mając na uwadze skalę i charakter przedsięwzięcia, określono inwestorowi warunki w zakresie ochrony środowiska, konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym w zakresie sposobu wykonania odwodnienia transformatorów z zabezpieczeniem środowiska na stacji transformatorowej w Ligocie Wołczyńskiej.
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie jest zaliczane do stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii ani nie wymagało przeprowadzenia postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

P O U C Z E N I E

1. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję, o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2-9 – art. 56 ust. 9.
2. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w ust. 4, wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stałą się ostateczna – art. 46 ust. 4b.
3. Termin, o którym mowa w ust. 4b, może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.



Zamieszczono:
1. Tablica ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Wołczynie.
2. Strona internetowa BIP Urzędu Miejskiego w Wołczynie.

Otrzymują:
Za zwrotnym potwierdzeniem odbioru
1. Pan Leszek Pietrzak, ul. Grunwaldzka 5; 46-060 Prószków.
2. EnergiaPro Koncern Energetyczny S.A.
Oddział w Opolu; ul. Waryńskiego 1; 45-047 Opole.
3. Pan Andrzej Skibiński, Rynek 9 m. 2; 46-250 Wołczyn.
4. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Opole
ul. Niedziałkowskiego 6; 45-085 Opole.

Do wiadomości:
1. UM a/a.

Z up. Burmistrza
mgr inż. Bogusław Adaszyński
Z-ca Burmistrza















Załącznik nr 1 do decyzji Burmistrza Wołczyna
Nr TI-7624/1-8/2007 z dnia 23.05.2007r.
URZĄD MIEJSKI
w Wołczynie
46-250 Wołczyn, ul. Dworcowa 1

Charakterystyka przedsięwzięcia.

Planowane przedsięwzięcie - budowa odwodnienia transformatorów z zabezpieczeniem środowiska na stacji transformatorowej w Ligocie Wołczyńskiej - GPZ „Wołczyn” - polegać będzie na budowie:
- mis olejowych (żelbetowych) pod transformatory mocy 1 i 2 zapobiegającym zanieczyszczeniu gruntu olejem elektroizolacyjnym w obrębie stanowisk transformatorów;
- rurociągu ścieków (PCV 110) łączącego misy z pozostałymi urządzeniami;
- panelu kontrolnego;
- pompy z jednostką kontrolną umieszczoną w studzience PCV 315;
- drenażu rozsączającego za pomocą którego oczyszczone ścieki w ilości 119 m3/rok będą odprowadzane do ziemi
W trakcie realizacji przedsięwzięcia nie przewiduje się wprowadzania do środowiska substancji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska związanych z pogorszeniem :
- jakości wód podziemnych;
- stanu gleby i ziemi;
- powietrza;
- gospodarki odpadami;
- klimatu akustycznego.


Z up. Burmistrza
mgr inż. Bogusław Adaszyński
Z-ca Burmistrza


powrót...
Brak załączników
Informacja wytworzona przez Marcin Dłubak dnia 25.05.2007
Opublikowana przez Marcin Dłubak dnia 25.05.2007. Wygasa 25.06.2007. Odsłon 64347
Początek strony