D E C Y Z J A (wygasły...)

Wołczyn, dnia 15.12.2006r.
BURMISTRZ WOŁCZYNA
ul. Dworcowa 1
46-250 Wołczyn
TI-7624/8-8/2006


D E C Y Z J A

Na podstawie art. 46 ust.1 pkt 1, art.46a ust.7 pkt 4, art.48 ust.1 i ust.2 pkt 1, art.56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (jednolity tekst - Dz. U. Z 2006r. Nr 129, poz.902) oraz art. 104 Kpa, po rozpatrzeniu wniosku Pani Jadwigi Jelonek działającej z upoważnienia Państwa Renata Tyrka-Fortuna i Władysława Fortuna, Kolonia Myśliborska 2, 66-433 Lubiszyn , o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy zwierząt futerkowych „norki” w m. Szymonków, gm. Wołczyn.

Orzekam

I. Określić środowiskowe warunki przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy zwierząt futerkowych „norki” w m. Szymonków, gm. Wołczyn.

1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie w m. Szymonków gm. Wołczyn fermy zwierząt futerkowych „norki”.

1.1. Realizację przedsięwzięcia przewiduje się na następujących działkach
Działka nr 356/3 ark. m. 8, obręb Szymonków.

2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Lokalizacja inwestycji nie znajduje się na obszarach podlegających ochronie przyrody na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Przed przystąpieniem do robót budowlanych, wykonujący je, jako posiadacz odpadów, winien posiadać wszelkie wymagane prawem pozwolenia i zezwolenia w zakresie gospodarowania odpadami zgodnie z zapisami ustawy o odpadach

3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
a) dawki nawozów oraz sposób nawożenia należy ustalić w oparciu o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 czerwca 2001 roku w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania (Dz. U Nr 60, poz. 616) oraz zgodnie z wytycznymi zawartymi w Zwykłej Dobrej Praktyce Rolniczej;
b) minimalne warunki utrzymania norek określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003 roku w sprawie minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt futerkowych (Dz. U z 2003r. Nr 167, poz.1629);
c) zbiorniki na płynne odchody zwierzęce, płyty do składowania obornika, silosy na paszę zaprojektować zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U z 1997 roku Nr 132, poz. 877).
3.1. Gospodarka odpadami:
a) w projekcie budowlanym przewidzieć i zabezpieczyć bezpieczne miejsca gromadzenia, magazynowania odpadów przewidzianych do wytwarzania w trakcie realizacji inwestycji, w tym mas ziemnych;
b) przewidzieć sposób zagospodarowania odpadów powstających podczas eksploatacji, uwzględniając w pierwszej kolejności minimalizację powstających odpadów, następnie odzysk lub wykorzystanie ich, w ostateczności unieszkodliwienie;
c) wytworzone odpady niebezpieczne oraz inne niż niebezpieczne gromadzić selektywnie, w sposób zabezpieczający przed dostępem osób postronnych i nie powodujący zagrożenia dla środowiska, zdrowia i życia ludzi, w wydzielonych opisanych miejscach, na utwardzonym podłożu, w specjalnych szczelnych pojemnikach do czasu odbioru przez upoważnione jednostki;
d) wytworzone odpady przekazywać jednostkom posiadającym stosowne zezwolenia do zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych;
e) obornik i gnojówkę wykorzystywać rolniczo;
f) odpady komunalne gromadzić w szczelnych kontenerach, okresowo, w ramach potrzeb wywozić na składowisko o uregulowanym stanie formalno-prawnym.

3.2. Zaopatrzenie obiektu w wodę.
Wodę na cele socjalno-bytowe oraz produkcyjne pobierać z własnego ujęcia wody. Uzyskać wszelkie wymagane prawem decyzje i pozwolenia na wykonanie studni oraz na pobór wód podziemnych ze studni.

3.3. Ochrona wód i ziemi:
a) zapewnić wymaganą pojemność zbiorników na gnojówkę umożliwiającą gromadzenie co najmniej 4 miesięcznej produkcji tego nawozu;
b) odcieki z płyty gnojowej należy kierować do szczelnego zbiornika na gnojówkę;
c) wody opadowe z terenów utwardzonych odprowadzać w sposób uniemożliwiający zanieczyszczenie gruntów.

3.4. Strefy ochronne
1) Wzdłuż południowej granicy działki zastosować pas wysokiej zieleni izolacyjnej o szerokości minimum 7 m. Od strony południowej granicy działki nasadzić dwa pasy krzewów gatunku śliwa ałycza w odstępach pasów 1,5-2,0m oraz przy zachowaniu odległości między sadzonkami 0,3-0,5m (sadzonki 2-3 letnie). Pozostałą część pasa zieleni obsadzić drzewami gatunku: topola /forma pienna/ o odległości od nasady szyjki korzenia do pierwszego rozwidlenia 1,5-2,0m lub robinia akacjowa /forma naturalna/ o odległości od nasady szyjki korzenia do pierwszego rozwidlenia 1,0-1,5m. Drzewa należy nasadzić w odstępach co 4m. Ilość rozwidleń w zastosowanych sadzonkach min. 3.
2) Wzdłuż zachodniej granicy działki wprowadzić pojedyncze nasadzenia drzew o funkcji osłaniającej stosując gatunki oraz parametry drzew j.w.

3.5. Rolnicze wykorzystanie ścieków.
Zgodnie z art. 122 Ustawy Prawo Wodne uzyskać pozwolenie wodnoprawne na rolnicze wykorzystanie ścieków, w zakresie nieobjętym zwykłym korzystaniem z wód.

3.6. Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom na etapie wykonawstwa.
Z uwagi na możliwość uszkodzeń sprzętu technicznego wykorzystywanego do prac budowlanych (wycieki paliwa ze zbiorników, uszkodzenia hydrauliki itd.) należy systematycznie kontrolować stan wszystkich urządzeń i pojazdów pracujących przy budowie. W przypadku wystąpienia zanieczyszczenia powierzchni ziemi, zanieczyszczony grunt należy oczyścić na miejscu lub przekazać do unieszkodliwienia w specjalistycznych instalacjach.

4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych,
w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie jest zaliczane do stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.

5. Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie przeprowadzono postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

6. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania w przypadku, o którym mowa w art. 135 ust.1.
Nie dotyczy przedmiotowego przedsięwzięcia.


U Z A S A D N I E N I E

Pani Jadwiga Jelonek, Górki 32A, 42-141 Przystajń, działająca z upoważnienia Państwa Renaty Tyrka - Fortuna i Pana Władysława Fortuna, Kolonia Myśliborska 32A, 66-433 Lubiszyn, wystąpiła z wnioskiem z dnia 23 maja 2006 roku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy zwierząt futerkowych – norki, dla pełnej obsady 84000 szt. (210 DJP), lokalizacja Szymonków, ark. m. 8, działka nr 356/3. Do wniosku załączono:
1. informację o planowanym przedsięwzięciu wg art. 49 ust.3 ustawy Prawo ochrony środowiska;
2. kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic terenu, którego dotyczy wniosek
Zgodnie z § 2 pkt 43 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573), do w/w wniosku należało dołączyć raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Z uwagi na fakt, że w/w raportu nie dołączono, na podstawie art.64 §2 Kpa, w dniu 14 czerwca 2006 roku, pismem Nr TI-7624/8-1/2006, wezwano do jego przedłożenia.
Po przedłożeniu przez inwestora wymaganego prawem „Raportu...” , zgodnie z art.48 ust.2 ustawy z dnia ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, Burmistrz Wołczyna pismami Nr TI-7624/8-4/2006 oraz Nr TI-7624/8-5/2006 z dnia 08 sierpnia 2006 roku przesłał Wojewodzie Opolskiemu oraz Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w Opolu wniosek Pani Jadwigi Jelonek, działającej z upoważnienia inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy zwierząt futerkowych – norki, dla pełnej obsady 84000 szt. z lokalizacją w m. Szymonków, wraz z raportem o oddziaływaniu zamierzonego przedsięwzięcia na środowisko, z prośbą o uzgodnienie.
W myśl art. 53 ustawy Prawo ochrony środowiska, postępowanie w sprawie wydania niniejszej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymagało zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa.
Biorąc powyższe pod uwagę , na podstawie art. 53 w związku z art. 32 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (jednolity tekst - Dz. U. Z 2006r. Nr 129, poz.902), Burmistrz Wołczyna, w dniu 14 października 2006 roku zapewnił możliwość udziału społeczeństwa w przedmiotowym postępowaniu. W trakcie trwania postępowania dnia 14 października 2006 roku zorganizowano w Urzędzie Miejskim w Wołczynie spotkanie zainteresowanych mieszkańców m. Szymonków z pełnomocnikiem inwestora Panią Jadwiga Jelonek. Podczas spotkania mieszkańcy m. Szymonków zgłosili obawy związane z uciążliwością zapachową podczas funkcjonowania fermy norek. Działająca z upoważnienia inwestora Pani Jadwiga Jelonek - powołując się na analizy przedstawione w raporcie o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko wraz z aneksem do raportu – wyjaśniła, że zastosowane rozwiązania, w tym pas wysokiej zieleni izolacyjnej zmniejszą do minimum uciążliwość zapachową związana z działalnością fermy.
W trakcie trwania postępowania w dniu 30 sierpnia 2006 roku do Urzędu Miejskiego w Wołczynie wpłynął protest podpisany przez 29 mieszkańców m. Szymonków, dotyczący dużej uciążliwości zapachowej mającej powstać fermy zwierząt futerkowych – norki.
Uwzględniając w/w protest oraz mając na względzie treść „Raportu....” wprowadzono do niniejszej decyzji w pkt 3.4 obowiązek zastosowania :
 Wzdłuż południowej granicy działki pasa wysokiej zieleni izolacyjnej o szerokości minimum 7 m.
 Wzdłuż zachodniej granicy działki wprowadzenia pojedynczych nasadzeń drzew o funkcji osłaniającej.
Po przeanalizowaniu dostarczonego „Raportu....” zarówno Wydział Ochrony Środowiska Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego pismem Nr ŚR.III.AC-6613-97/06 z dnia 23 sierpnia 2006 roku, a także Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Opolu pismem Nr NZ/JW-4325-84/06 z dnia 29 sierpnia 2006 wezwali inwestora do uzupełnienia przedłożonej dokumentacji.
Po dokonaniu w dniu 27 września 2006 roku uzupełnień „Raportu...” , Wojewoda Opolski postanowieniem Nr ŚR.III-AC-6613-97/06 z dnia 12 października 2006 roku oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Opolu postanowieniem Nr NZ/JW-4325-84/06 z dnia 15 listopada 2006 roku uzgodnili przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizację przedmiotowego przedsięwzięcia.
Teren objęty inwestycją nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Po przeanalizowaniu kompletu przekazanych dokumentów, w tym w szczególności raportu, stwierdzono, że realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie spowoduje zmiany sposobu ani ograniczenia użytkowania terenu, gdyż faza eksploatacji charakteryzuje się brakiem bezpośredniego, pośredniego, wtórnego czy skumulowanego oddziaływania na wszystkie komponenty środowiska.
Realizowane przedsięwzięcie przy zapewnieniu wymogów ochrony środowiska nie będzie wnosiło znaczących oddziaływań, które mogłyby powodować przekroczenia standardów jakości środowiska .
Biorąc pod uwagę powyższe, w punkcie I niniejszej decyzji zgodnie z art. 56 ust.2 ustawy Prawo ochrony środowiska, mając na uwadze charakter przedsięwzięcia, uwzględniając jednocześnie protest mieszkańców Szymonkowa dotyczący uciążliwości zapachowej przyszłej fermy norek, określono inwestorowi warunki w zakresie ochrony środowiska, konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym.

P O U C Z E N I E

1. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję, o której mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2-9 – art. 56 ust. 9.
2. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w ust. 4, wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stałą się ostateczna – art. 46 ust. 4b.
3. Termin, o którym mowa w ust. 4b, może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Strony odwołujące się obowiązane są wnieść opłatę skarbową w znakach w kwocie 5,00 PLN i 0,50 PLN od każdego załącznika.



Otrzymują:
Za zwrotnym potwierdzeniem odbioru
1. Pani Jadwiga Jelonek, Górki 32A; 42-141 Przystajń.
2. Państwo Renata Tyrka Fortuna i Władysław Fortuna, Kolonia Myśliborska 2A;
66-433 Lubiszyn.
3. Agencja Nieruchomości Rolnych, ul. 1-go Maja 6; 45-068 Opole.
4. Gmina Wołczyn.

Do wiadomości:
1. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Opolu. ul. Mickiewicza 1; 45-367 Opole
2. Opolski Urząd Wojewódzki Wydział Środowiska i Rolnictwa. ul. Piastowska 14; 45-082 Opole
3. UM a/a

Zamieszczono:
1. Strona Internetowa BIP Urzędu Miejskiego w Wołczynie.
2. Tablica ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Wołczynie.



BURMISTRZ
mgr Jan Leszek Wiącek









Załącznik nr 1 do decyzji Burmistrza Wołczyna
Nr TI-7624/8-8/2006 z dnia 15.12.2006 roku
URZĄD MIEJSKI
w Wołczynie
ul. Dworcowa 1
46-250 Wołczyn

Charakterystyka przedsięwzięcia.

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie fermy zwierząt futerkowych – norki, dla pełnej obsady 84000 szt. (210 DJP), z lokalizacją w m. Szymonków, ark. m. 8, działka nr 356/3, gm. Wołczyn.

Inwestycja będzie obejmowała budowę:
1. Wiat hodowlanych (80 szt.)
2. Budynku gospodarczo-socjalnego.
3. Płyty na obornik (2 szt. po 1000 m2 )
4. Silosów paszowych (6 szt. o poj. 10 m3 każdy).
5. Zbiorników na gaz propan-butan (2 szt. o poj. 6500 l każdy).
6. Studni wierconej głębinowej.
7. Stacji transformatorowej słupowej
8. Zbiornika ścieków bytowych o poj. 50 m3 (trzykomorowy) z biologiczną oczyszczalnią ścieków.
9. Zbiornika odcieków z płyt obornikowych (2 szt. o poj. 20 m3 każdy).
10. Zbiornika ścieków technologicznych o poj. 50 m3 z podczyszczalnią.
11. Ogrodzenia zewnętrznego i wewnętrznego.
12. Dróg oraz placów manewrowych i parkingowych.

Najbliższa zabudowa mieszkalna (stały pobyt ludzi) znajduje się w odległości 650 m. Emisje odorów (jako najbardziej uciążliwe oddziaływanie obiektu) zostaną zminimalizowane poprzez szczelną i prawidłową eksploatację urządzeń i instalacji oraz poprzez wprowadzenie szerokiego pasa zieleni izolacyjnej przy granicy fermy.



BURMISTRZ
mgr Jan Leszek Wiącek








powrót...
Brak załączników
Informacja wytworzona przez Marcin Dłubak dnia 15.12.2006
Opublikowana przez Marcin Dłubak dnia 15.12.2006. Wygasa 15.01.2007. Odsłon 63822
Początek strony