Gminny Program 2005 r.

Załącznik nr 1 do uchwały Nr XXIX/236/2004

Miejskiej w Wołczynie z dnia 28 grudnia 2004r.

oraz

Uchwała nr XXXI/261/2005

Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 23 lutego 2005 r.

w sprawie zmiany Gminnego Programu Profilaktyki 

i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Wołczyn w 2005 roku

 

Gminny Program Profilaktyki

 i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

na 2005 rok

 

Polski model rozwiązywania problemów alkoholowych zakłada, iż większość kompetencji i środków finansowych jest zlokalizowanych na poziomie samorządów gmin, które na mocy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi uzyskały kompetencje do rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych. Gminy, z racji dysponowania największą wiedzą o problemach swoich społeczności, a także o dostępnych zasobach mogą tym samym przedsięwziąć środki zaradcze oraz naprawcze skierowane do lokalnej społeczności. Ustawodawca stanowi, iż „prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracja społeczna osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gminy” (art. 41 ust 1).

W szczególności zadania te obejmują:

1) zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,

2) udzielanie rodzinom, w których występuje problem alkoholowy, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,

3) prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii,

4) wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, oraz prowadzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych,

 

Kluczowym aktem prawnym, na podstawie którego prowadzona jest realizacja wskazanych działań jest gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalany corocznie przez radę gminy (art. 41 ust. 2).

         Celem programu jest ukazanie stanu problemów alkoholowych w gminie, przedstawienie podstawowych kierunków działań opartych na zadaniach określonych w wyżej wymienionej ustawie, jak również w rekomendacjach Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, określenie kryteriów efektywności tych działań, przygotowanie i wdrożenie racjonalnych reguł ograniczenia dostępności alkoholu i kontroli lokalnego rynku sprzedaży napojów alkoholowych oraz zasad wydawania i cofania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, alkoholowych także zasad finansowania programu.

 

I. Stan problemów alkoholowych

        Korzystając z informacji dotyczących skali problemów alkoholowych i stopnia zagrożenia spowodowanego spożywaniem alkoholu uzyskanych z różnych źródeł, przede wszystkim z Rewiru Policji w Wołczynie, Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie, Świetlicy Socjoterapeutycznej „Przystań” oraz z obserwacji i prac członków Gminnej Komisji Profilaktyki opracowana została informacja o stanie problemów alkoholowych w gminie Wołczyn.

        Z danych otrzymanych z wyżej wymienionych źródeł wynika, że najczęściej problem nadużywania alkoholu występuje w rodzinach ubogich, dotkniętych bezrobociem, wielodzietnych     i niezaradnych. Skala tego zjawiska zważywszy na wysoką stopę bezrobocia w powiecie wynoszącą ok. 21 % jest duża.

Z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie korzysta 558 rodzin w tym 116 rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. Niekorzystnym skutkiem nadużywania alkoholu przez jednego lub dwoje rodziców są szkody wyrządzone dzieciom.

Nie chodzi tu tylko o przemoc fizyczną czy psychiczną (szacuje się, że około dość duża grupa dzieci jest narażonych na przemoc w rodzinie), ale o trwałe ślady w psychice tych dzieci, jakie zostawia obraz pijącego ojca, matki czy też dwojga rodziców.

Niepokojącym zjawiskiem jest obniżanie się wieku osób sięgających po napoje alkoholowe po raz pierwszy. Wynosi on obecnie około 10 lat.

Drugim dużym problemem związanym z nadużywaniem alkoholu jest stale rosnąca ilość przestępstw i wykroczeń dokonywanych przez osoby w stanie nietrzeźwym.

W roku bieżącym Rewir Dzielnicowy Policji w Wołczynie stwierdził 52 przy­padków przemocy w rodzinie. Z takich przypadków są sporządzane tzw. "Niebieskie karty". Informacje zawarte w tych kartach wykorzystywane są w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych. Wobec sprawców przemocy w większości prowadzono postępowanie przygotowawcze kierowane do Prokuratury Rejonowej w Kluczborku z wnios­kiem o wniesienie aktu oskarżenia.

         Reasumując powyższe dane można stwierdzić, że następstwem alkoholizmu w rodzinach są:

- konflikty rodzinne, a w wielu wypadkach rozkład rodziny,

- przemoc w rodzinie (fizyczna i psychiczna) dosięgająca przede wszystkim dzieci,

- brak pozytywnych wzorców dla dzieci oraz to, że nadużywanie alkoholu i problemy z tym związane przenoszone są z pokolenia na pokolenie,

- brak zainteresowania a w wielu przypadkach i możliwości zdobywania wykształcenia pozwalającego na dobry start w dorosłe życie,

 

II. Zadania Gminnego Programu:

 

Mając na względzie zadania wchodzące w zakres profilaktyki i rozwiązywanie problemów alkoholowych, jak również biorąc po uwagę rekomendacje Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminny Program Profilaktyki obejmować i realizować powinien następujące zadania:

 

1. Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu:

- a w tym prowadzenie grupy AA oraz grupy wsparcia dla osób uzależnionych i ich rodzin (żon – grupa Al-Anon) prowadzonej przez terapeutę uzależnień,

 

2. Udzielanie rodzinom, w których występuje problem alkoholowy, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,

- a w tym finansowanie świetlicy dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym, dzieci niedostosowanych społecznie,

 

3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii,

-a w tym pomoc osobom uzależnionym oraz ich rodzinom w skorzystaniu z usług placówki odwykowej oraz wspieranie instytucji świadczących usługi w zakresie diagnozy i terapii uzależnień alkoholowych i współuzależnienia

 

4. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, oraz prowadzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych,

-a w tym współfinansowanie działań z dziećmi i młodzieżą,

 

III. Zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży oraz kontroli przestrzegania zasad obrotu tymi napojami:

a) sprzedaż napojów alkoholowych w gminie Wołczyn przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może odbywać się tylko na podstawie wydanego przez Burmistrza Wołczyna zezwolenia zgodnie z uchwalanymi przez Radę Miejską w Wołczynie uchwałami w sprawie liczby punktów sprzedaży, ich usytuowania oraz warunków sprzedaży napojów alkoholowych.

Zezwolenia wydaje się po uzyskaniu pozytywnej opinii Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Wołczyn o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami Rady Miejskiej w Wołczynie dotyczącymi zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

b) zezwolenia jednorazowe na sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych w czasie i miejscu odbywających się imprez wydaje Burmistrz Miasta Wołczyn tylko podmiotom gospodarczym posiadającym stałe zezwole­nie na sprzedaż napojów alkoholowych i jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej,

   c) cofnięcie wydanego zezwolenia może nastąpić w przypadku przekroczenia warunków określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdzia­łaniu alkoholizmowi, w uchwałach Rady Miejskiej w Wołczynie oraz w zezwoleniu.

 

IV. Tryb przeprowadzania kontroli warunków sprzedaży, podawania i spożycia napojów alkoholowych.

         Kontrolę przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeprowadza organ zezwalający lub na podstawie jego upoważnienia straż gminna lub członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Przedmiotem kontroli jest:

-prawidłowość sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych zgodnie z posiadanym zezwoleniem,

-sprawdzanie zgodności warunków sprzedaży i spożywania napojów alkoholo­wych z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ze stosownymi uchwałami Rady Miejskiej w Wołczynie.

         W razie stwierdzenia nieprawidłowości związanych ze sprzedażą i spożyciem napojów alkoholowych osoby upoważnione do przeprowadzania kontroli:

-składają sprawozdanie z wnioskami z przeprowadzonej kontroli Burmistrzowi Wołczyna,

 

V. Zasady wynagradzania członków gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

         Zasady wynagradzania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Wołczyn reguluje uchwała Nr X/81/99 Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 31 sierpnia 1999 roku w sprawie określenia zasad wynagradzania członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wołczynie zmieniona w części uchwałą Nr XHI/103/99 Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 29 października 1999 roku w sprawie zmiany uchwały Nr X/ 81/99 Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 31 sierpnia 1999 r.

 

                                                                                                         

                                                                                                                      Przewodniczący Rady Miejskiej 

                                                                                                                                   w Wołczynie

                                                                                                                                Jerzy Muraszko

 

 

 

             -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -

 

Załącznik nr 1 do uchwały Nr XXIX/236/2004

Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 28 grudnia 2004r.

oraz

Uchwała nr XXXI/261/2005

Rady Miejskiej w Wołczynie z dnia 23 lutego 2005 r.

w sprawie zmiany Gminnego Programu Profilaktyki 

i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Wołczyn w 2005 roku

 

 

Preliminarz

wydatków Gminnego Programu Profilaktyki

i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 rok

 

         Środki finansowe przeznaczone na realizację zadań w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2005 ujęte poniżej pochodzą z przewidzianych w budżecie gminy Wołczyn na rok 2005 łącznych wpływów z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wnoszonych do kasy gminy przez właścicieli wszystkich punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz opłat za zezwolenia jednorazowe. 

 

         Przychód i wydatki w budżecie z tytułu opłat na roku 2005 przewidywany jest w wysokości 150 000 zł.

 

         Środki te zgonie z programem przeznaczone będą na następujące wydatki: 

„I. Zwiększenie dostępności pomocy socjalno-bytowej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin:                                                                                               21 000,00

            I. Grupa AA – Grupa wsparcie               

                        a) wynagrodzenie terapeuty                                                               -           6 000,00

                        b) wydatki bieżące                                                                             -           2 000,00

                        c) warsztaty terapeutyczne                                                                 -           1 000,00                      

            II. Poradnia uzależnień i współuzależnień

                        a) wydatki bieżące                                                                              -           2 000,00

            III. Wsparcie działań socjalno-bytowych – stołówki, świetlicy środowiskowej, klubu abstynenta

                        a) wynajem pomieszczeń                                                                    -           10 000,00     

 

II. Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

                                                                                            14 500,00

                   a) wynagrodzenia członków Gminnej Komisji  -        13 000,00

                   b) zakup materiałów biurowych                      -            500,00   

                   c) szkolenia dla członków Gminnej Komisji      -           1 000,00

 

 

III. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie:                     90 000,00

         a) prowadzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży                            90 000,00 – dotacja

  

IV. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej             3 000,00

 

a)     szkolenia edukacyjne i imprezy masowe (między innymi: Dzień Dziecka, Św. Mikołaj, paczki świąteczne i noworoczne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i biednych)                                               - 3 000,00

  

V. Zajęcia rekreacyjno-sportowe z elementami profilaktyki, a w tym:                  24 000,00

 

a) zajęcia rekreacyjno-sportowe z elementami profilaktyki                                  24 000,00 - dotacja

 

VI. Zajęcia rekreacyjno-sportowe, wyjazdy wakacyjne, zajęcia prowadzone w środowiskach wiejskich w okresie wakacyjnym oraz tworzenie warunków do uprawiania sportu będącego gwarancją na zdrowie i trzeźwość:                                                                                                                  18 157,00

                                                                   

                                                        

                                                                                                                                          Przewodniczący Rady Miejskiej 
                                                                                                                                                       w Wołczynie

                                                     &  Jerzy Muraszko

 

Informacja wytworzona przez Rafał Neugebauer dnia 24.02.2005
Opublikowana przez Rafał Neugebauer dnia 24.02.2005. Odsłon 2129, Wersja 2drukuj
Wersja : 1 2 3 
Początek strony