POSTANOWIENIE Burmistrz Wołczyna

                                                                                                            Wołczyn, dnia 09.05.2019r.

RG.6620.3.5.2019

 

POSTANOWIENIE

 

Na podstawie art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018r. poz. 2081 z późn. zm.) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018r. poz. 2096 z późn. zm.)

 

postanawiam:

  1. Stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy do 4MW lub farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nie przekraczającej 4MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą realizowanego na działkach ewidencyjnej nr 493/1 arkusz mapy 2 oraz nr 465/1 arkusz mapy 1 obręb Wąsice.
  2. Zobowiązać inwestora do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w zakresie określonym w art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018r. poz. 2081 z późn. zm.) ze szczególnym uwzględnieniem:

▪         oceny wpływu przedsięwzięcia na ochronę przyrody i ochronę krajobrazu obszaru chronionego krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie;

▪         analizy zgodności z zakazami określonymi w uchwale nr XX/228/2016 Sejmiku Województwa Opolskiego z dnia 27 września 2016 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu;

▪         skumulowanego oddziaływania planowanej inwestycji z innymi instalacjami o podobnym charakterze, znajdującymi się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia, oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia - w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania odziaływań z planowanym przedsięwzięciem.

 

UZASADNIENIE

 

Na wniosek na wniosek Agro Bio Sp. z o.o. ul. Bolesława Śmiałego 15/8; 70-351 Szczecin reprezentowanej przez Pana Łukasza Atamańczuka dnia 05 lutego 2019 roku zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy do 4MW lub farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nie przekraczającej 4MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą realizowanego na działkach ewidencyjnej nr 493/1 arkusz mapy 2 oraz nr 465/1 arkusz mapy 1 obręb Wąsice.

W związku z tym, że planowane przedsięwzięcie zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 52b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2016 poz. 71) zaliczone jest do przedsięwzięć, dla których sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko i przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko mogą być wymagane, działając w oparciu o art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018r. poz. 2081 z późn. zm.) Burmistrz Wołczyna pismem z dnia 20.02.2019r. znak: RG.6620.3.2.2019 zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, pismem z dnia 20.02.2019r. znak: RG.6620.3.3.2019 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kluczborku oraz pismem z dnia 20.02.2019r. znak: RG.6620.3.4.2019 do Zarządu Zlewni w Opolu o opinię co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko i określenie ewentualnego zakresu raportu.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu w piśmie z dnia 12.03.2019r. znak: WOOŚ.4220.61.2019.EB wyraził opinię, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy do 4MW lub farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nie przekraczającej 4MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą realizowanego na działkach ewidencyjnej nr 493/1 arkusz mapy 2 oraz nr 465/1 arkusz mapy 1 obręb Wąsice- istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku w swojej Opinii Sanitarnej z dnia 15.03.2019r. znak: NZ.4315.4.2019.MCh nie uznał potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w swojej Opinii z dnia 13.03.2019r. znak: GL.ZZO.3.435.53.1.2019.MO nie uznało potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien być wykonany w pełnym zakresie ustawowym zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko ze szczególnym uwzględnieniem:

▪         oceny wpływu przedsięwzięcia na ochronę przyrody i ochronę krajobrazu obszaru chronionego krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie;

▪         analizy zgodności z zakazami określonymi w uchwale nr XX/228/2016 Sejmiku Województwa Opolskiego z dnia 27 września 2016 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu;

▪         skumulowanego oddziaływania planowanej inwestycji z innymi instalacjami o podobnym charakterze, znajdującymi się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia, oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia - w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem.

Projektowana instalacja fotowoltaiczna będzie składać się z następujących elementów oraz urządzeń:

▪          modułów fotowoltaicznych;

▪          konstrukcji wsporczych modułów fotowoltaicznych;

▪          połączeń kablowych;

▪          przetwornic prądowych (inwerterów);

▪          stacji transformatorowej 15/0,4 KV, po jednej na każde 1 MW lub jedna duża blokowa;

▪          linii średniego napięcia łączącej stację z siecią dystrybucyjną;

▪          urządzeń i aparatury zabezpieczającej, monitorującej;

▪          pozostałej infrastruktury towarzyszącej (oświetlenia, ogrodzenia).

Projektowana farma fotowoltaiczna będzie składać się z modułów o łącznej mocy do 4MW w zależności od zastosowanej technologii dostępnej na rynku. Łączna powierzchnia samych paneli fotowoltaicznych wyniesie ok. 6-8ha. Zagospodarowanie całkowite terenu z ogrodzeniem do 10ha, w tym powierzchnia zabudowy tymczasowej (kontenerowe stacje inwertorów po jednej dla każdego obsługiwanego 1MW mocy, każda po nie więcej niż 20m2). Całkowita powierzchnia obu działek 11,74ha.

Dojazd do planowanej instalacji zostanie zapewniony po istniejących drogach. Ogniwa fotowoltaiczne zamontowane zostaną na konstrukcjach wsporczych, wykonanych z profili metalowych, posadowionych w sposób nietrwały w grunt. Zastosowane zostaną inwertery z wbudowanym zabezpieczeniem, umożliwiającym ich wyłączenie w momencie zaniku napięcia w sieci. Panele słoneczne nie będą wyposażone w moduł automatycznego naprowadzania, czyli mechanizm zmieniający kąt nachylenia ogniw. Na terenie inwestycji planuje się wykonać kontenerowe stacje transformatorowe 15/0,4 kV, każda z zainstalowanym wyłącznikiem i układami zabezpieczeń. Ilość stacji transformatorowych zależy od mocy przyłączeniowej farmy. Możliwe jest zastosowanie jednego lub kilku bloków w zależności od wybranej technologii. Inwestycja zostanie ogrodzona siatką ażurową umożliwiającą dostęp małym ssakom i herpetofaunie.

Planowana farma nie wymaga stałej obsługi - będzie monitorowana i zarządzana zdalnie. Czynności obsługowe i serwisowe wymagające udziału człowieka, będą wykonywane sporadycznie.

Zamontowane panele fotowoltaiczne mają na celu dokonywanie konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną i odprowadzanie wytworzonej energii, poprzez stację transformatorową, do sieci operatora.

Podczas realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia nie nastąpi przekroczenie dopuszczalnych wartości natężenia pola elektrycznego oraz wartości natężenia pola magnetycznego nawet w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji.

Na etapie budowy, na terenie inwestycyjnym i w jego okolicach, przewiduje się, wystąpienie emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego i wzrost oddziaływania akustycznego, związany z prowadzeniem prac budowlanych i montażowych oraz ze zwiększonym transportem samochodów ciężarowych obsługujących inwestycję (dostarczanie elementów do budowy). Prace budowlane i montażowe prowadzone będą wyłącznie w porze dziennej. Emisja zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego i hałasu, będzie miała charakter miejscowy, krótkotrwały i ustanie z chwilą zakończenia budowy. Ogniwa fotowoltaiczne, ani infrastruktura towarzysząca, w trakcie eksploatacji nie będą źródłem hałasu i zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.

Przedsięwzięcie będzie zlokalizowane w strefie, w której występują przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłu PM10 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu, jednak w ramach planowanej instalacji nie przewiduje się emisji ww. zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego, tym samym przedsięwzięcie to nie będzie miało wpływu, na jakość powietrza atmosferycznego.

Na etapie budowy przewiduje się powstawanie ścieków bytowych, związanych z potrzebami socjalnymi pracowników, biorących udział w pracach budowlanych i montażowych. Ścieki te zbierane będą w szczelnych zbiornikach, stanowiących wyposażenie kabin sanitarnych ekipy budującej instalację. Następnie ścieki te, będą odbierane przez specjalistyczne firmy zewnętrzne, posiadające odpowiednie zezwolenia.

W czasie eksploatacji obiektu nie będą powstawać ścieki bytowe. Wody opadowe i roztopowe będą spływać po powierzchni paneli fotowoltaicznych, a następnie będą wsiąkać w grunt w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Proces mycia paneli fotowoltaicznych będzie realizowany wyłącznie przy użyciu czystej, demineralizowanej wody.

W wyniku realizacji inwestycji generowane będą odpady, inne niż niebezpieczne, będące efektem prowadzonych prac budowlano-montażowych, tj. kable [17 04 11], zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu [17 09 04]. Na etapie eksploatacji przedmiotowej inwestycji będą powstawały niewielkie ilości odpadów, związane z pracami konserwacyjnymi urządzeń technicznych i utrzymaniem farmy fotowoltaicznej. Wszystkie odpady zostaną przekazane do dalszego zagospodarowania wyspecjalizowanym firmom, posiadającym odpowiednie zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami.

Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w obszarze chronionego krajobrazu Lasy Stobrawsko-Turawskie. Zakazy obowiązujące na jego terenie określa uchwała nr XX/228/2016 Sejmiku Województwa Opolskiego z dnia 27 września 2016 r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Op. z 2017 r. poz. 414, z późn. zm.). Zgodnie z § 3 ust. 1 ww. uchwały na terenie ochk Lasy Stobrawsko-Turawskie obowiązuje m.in. zakaz realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614 z późn. zm.) zakaz ten nie dotyczy realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykazała brak negatywnego wpływu na ochronę przyrody i ochronę krajobrazu obszaru chronionego krajobrazu.

W wyniku analizy KIP, biorąc pod uwagę uwarunkowania określone w art. 63 ww. ustawy ooś, organ ustalił, że w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie występują:

a)       obszary wodno-błotne, inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliska lęgowe oraz ujścia rzek;

b)       obszary wybrzeży i środowisko morskie;

c)       obszary górskie lub leśne;

d)       obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne;

e)       obszary przylegające do jezior;

f)         uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.

Równocześnie z informacji, będących w posiadaniu tut. organu wynika, że w bezpośrednim sąsiedztwie terenu przedsięwzięcia, na sąsiedniej działce nr 462/17, ten sam Inwestor planuje inne przedsięwzięcie pn. cyt. „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 4MW lub farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nie przekraczającej 4MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą realizowanego na działce ewidencyjnej nr 462/17 arkusz mapy 1 obręb Wąsice”.

W związku z powyższym w raporcie należy ocenić skumulowane oddziaływanie z innymi instalacjami o podobnym charakterze, znajdującymi się na terenie, na którym planuje się realizację przedsięwzięcia, oraz w obszarze oddziaływania przedsięwzięcia lub których oddziaływania mieszczą się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia - w zakresie, w jakim ich oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowanym przedsięwzięciem.

      Burmistrz Wołczyna uwzględnił następujące uwarunkowania wynikające z art. 63 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ze względu na które wydano postanowienie o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko:

  • usytuowanie przedsięwzięcia w granicach obszaru chronionego krajobrazu „Lasy Stobrawsko-Turawskie",
  • kumulowanie się oddziaływań przedsięwzięć o tym samym charakterze.

Burmistrz Wołczyna po analizie przedłożonych przez inwestora dokumentów oraz podjętych przez organy współdziałające stanowisk, a także uwzględniając uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 postanowił jak w sentencji, stwierdzając potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko i zobowiązując jednocześnie inwestora do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

 

POUCZENIE

 

Na postanowienie niniejsze służy stronom zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, za pośrednictwem Burmistrza Wołczyna w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia.

 

Zamieszczono:

  1. Strona internetowa BIP Urzędu Miejskiego w Wołczynie.

 

Otrzymują:

  1. Wnioskodawca.
  2. Strony postępowania wg wykazu znajdującego się w aktach sprawy.

 

Do wiadomości:

  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu

Obrońców Stalingradu 66; 45-512 Opole

  1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kluczborku

     46-200 Kluczbork; ul. Jagiellońska 8

3.   Zarząd Zlewni w Opolu

ul. Odrowążów 2; 45-089 Opole

 


powrót...
Brak załączników
Informacja wytworzona przez dnia 24.05.2019
Opublikowana przez Marcin Dłubak dnia 24.05.2019. Wygasa 24.06.2019. Odsłon 63613
Początek strony